Počet výsledků: 33

Otevřít filtraci

Vyšetření konečníku prstem je vyšetření, při kterém lékař vsune do pacientova konečníku svůj prst v ochranné rukavici, kterou předtím potřel lubrikantem. V rámci tohoto diagnostického postupu může lékař vyšetřit dolní část konečníku, část malé pánve a podbřišku. Vyšetření konečníku prstem se provádí zejména při podezření na zhoubný nádor prostaty (u mužů), sestup pánevních orgánů (u žen), zhoubný nádor ženských pohlavních orgánů (často zároveň s gynekologickým vyšetřením), případně je-li přítomen jiný abnormální útvar v oblasti konečníku nebo řitního otvoru. Zdroj obrázku: Unknown author – This image was released by the National Cancer Institute, an agency part of the National Institutes of Health, with the ID 7136, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5581404

Paličkovité prsty jsou deformované špičky prstů (včetně nehtů), které jsou spojeny s řadou různých onemocnění, obvykle dýchacího systému (např. CHOPN, idiopatická plicní fibróza, zhoubné nádory plic, tuberkulóza) nebo kardiovaskulárního systému (např. některé vrozené srdeční vady).

Články prstů na nohou (lat. ossa digitorum pedis) jsou dlouhé kosti, které jsou napojeny na nártní kosti a společně tvoří kostěný základ prstů na nohou. S výjimkou palce, který má pouze dva články, má každý prst tři články. Jedná se o párové kosti, v každé noze je jich 14. Články prstů na nohou se řadí mezi kosti dolní končetiny. Viz také kostra, kosti dolní končetiny.

Články prstů na rukou (lat. ossa digitorum manus) jsou dlouhé kosti, které jsou napojeny na záprstní kosti a společně tvoří kostěný základ prstů na rukou. S výjimkou palce, který má pouze dva články, má každý prst tři články. Jedná se o párové kosti, v každé ruce je jich 14. Články prstů na rukou se řadí mezi kosti horní končetiny. Viz také kostra, kosti horní končetiny.

Rakovina tlustého střeva a konečníku je lidové označení pro kolorektální karcinom. Viz také rakovina, tlusté střevo, konečník.

Konečník (lat. rectum) je koncový úsek tlustého střeva, který má délku přibližně 12 cm. Konečník navazuje na tračník a ústí do řitního kanálu, na jehož konci se nachází řitní otvor. Navzdory svému latinskému označení (rectus znamená latinsky „rovný“) je konečník zakřivený: jeho tvar přibližně kopíruje zakřivení křížové kosti. Jakmile se do konečníku dostane stolice, spustí se tzv. defekační reflex, což pociťujeme jako nucení na stolici (a obvykle co nejrychleji vyhledáme nejbližší toaletu). Terminologická poznámka: V odborných textech se pro konečník někdy používá počeštěný výraz rektum. Obrázek: Tlusté střevo (po obvodu) a tenké střevo (uvnitř) – schematický nákres. Vyznačeny jsou všechny tři části tlustého střeva: slepé střevo, tračník a konečník. Tračník se dále člení na vzestupný tračník, příčný tračník, sestupný tračník a esovitou kličku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také tlusté střevo.

Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku neboli kolorektální screening je screeningový program zaměřený na vyhledávání časných stadií kolorektálního karcinomu. Kolorektální screening je realizován buď pomocí testu okultního krvácení do stolice (TOKS), který poskytují nebo zprostředkovávají praktičtí lékaři, nebo pomocí screeningové kolonoskopie, která se provádí na specializovaných pracovištích. V období mezi 50. a 54. rokem života je ideální provádět test na okultní krvácení do stolice každoročně, od 55 let výše pak ve dvouletém intervalu. Od 50 let má člověk možnost zvolit si mezi screeningovou kolonoskopií prováděnou jednou za 10 let, nebo TOKS. Viz také screening, rakovina, tlusté střevo, konečník, kolorektální karcinom, screeningová kolonoskopie, test okultního krvácení do stolice.

Fakultativní vyšetření je vyšetření, které se při diagnostice nějakého konkrétního onemocnění podle doporučených postupů provádí jen v některých případech. Obvykle se jedná o doplňující vyšetření, které je indikováno, pokud výsledky obligatorních vyšetření jsou nedostačující. Příklady fakultativních vyšetření při diagnostice karcinomu děložního hrdla jsou lymfografie nebo magnetická rezonance. Opakem fakultativního vyšetření je obligatorní vyšetření.

Cytologické vyšetření je vyšetření, při němž jsou pod mikroskopem zkoumány jednotlivé buňky, které byly odebrány odněkud z lidského těla, například z povrchu děložního čípku (v rámci cervikálního screeningu), z pleurální dutiny (při pleurálním výpotku) apod. Viz také cytologie, cytologický stěr, histologické vyšetření, screeningová cytologie.

Vyšetření krevních plynů je specializované laboratorní vyšetření, při kterém se měří (zjednodušeně řečeno) obsah kyslíku a oxidu uhličitého v krvi. Krev se odebírá z tepny na předloktí, případně z bříška prstu nebo ušního lalůčku, následně je analyzována ve speciálním přístroji. Viz také krev.

Zobrazeno 1 až 10 z 33

Počet výsledků